Grupy parafialne

Grupy parafialne 18 czerwca 2014 wyświetleń: 2278

Sandomierski Chór Katedralny

Sandomierski Chór Katedralny założony został w 1894 r., przez ks. Antoniego Kasprzyckiego, profesora Sandomierskiego Seminarium Duchownego i prowadzony był przez kolejnych profesorów, m.in. Ks. Profesora  Wendelina Świerczka- kompozytora, Ks. Prof. Jana Chwałka- muzykologa, Ks. Prof. Henryka Ćwieka. Od 1987 r. dyrygentem chóru jest s. dr Maria Konopka.

Chór Katedralny liczy 56 członków. Jest zespołem liturgicznym, śpiewa podczas uroczystych Mszy św. pontyfikalnych sprawowanych w sandomierskiej katedrze. Chór brał udział w muzycznej oprawie pielgrzymki Ojca św. papieża Jana Pawła II do Ojczyzny, w Krośnie i w Sandomierzu. W swej dotychczasowej historii, oprócz działalności ściśle związanej z liturgią, chór prowadził także działalność artystyczną o wydźwięku narodowym, a także szerzył religijną kulturę organizując koncerty muzyki sakralnej w Sandomierzu i innych miastach. Zajął pierwsze miejsce w I Świętokrzyskim Festiwalu Pieśni Maryjnych. Występował także za granicą: kilkakrotnie w Niemczech, we Francji, we Włoszech, Szwajcarii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie i Ukrainie.

Chór wydał dwie płyty: z kolędami i pieśniami maryjnymi. Jest współwykonawcą Wielkiej koncertowej Mszy Papieskiej Missa Solemnis Sandomiriensis „Beati Mundo Corde” Wojciecha Mrozka, poświęconej św. Janowi Pawłowi II, Mszy uwiecznionej na płytach DVD.

Dyrygentem Chóru jest s. Dr Maria Konopka SNMPN

Akompaniatorzy: Piotr Dudek i Paweł Opala

Opiekunem Chóru jest Ks. Prałat Czesław Murawski.

aktualizowano: 2014-06-18

Parafia Katedralna pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

ul. Katedralna 1 27-600 Sandomierz tel. 603 159 062 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Liturgia:

ND 7:00; 9:00: 10:30; 12:30; 17:30,
w czasie wakacji nie ma Mszy św. o godz. 12:30

czytaj więcej...

projektowanie, design, stron www szczecin, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne