Aktualności

RSS

Ołtarz boczny z Katedry powrócił po konserwacji

Ołtarz boczny z bazyliki katedralnej pw. św. Anny i Serca Pana Jezusa, wykonany przez wybitnego rzeźbiarza Macieja Polejowskiego w latach 1772-74, po dokonanej konserwacji w pracowni Eweliny i Macieja Gruszczyńskich w Rzeszowie, powrócił do katedry w dniu 17 lipca 2014 r. W centralnym polu nastawy ołtarza jest umieszczony na zasuwie obraz z XVIII w. przedstawiający św. Annę, a pod nim obraz Najświętszego Serca Jezusa, namalowany przez Juliusza Makarewicza w 1934 r., w górnej części ołtarza obraz z wizerunkiem Anioła Stróża prawdopodobnie z XVII w.

Poświęcenia odrestaurowanego ołtarza dokona ks. bp Krzysztof Nitkiewicz w dniu 26 lipca 2014 r., podczas Mszy św. sprawowowanej o godz. 17.30.

»
1776
8
0
18 lipca 2014 »

Pielgrzymka dziękczynna za kanonizację Papieża Polaka do Sanktuariów maryjnych

Przez cztery dni od piątku 20 czerwca do poniedziałku 23 czerwca trwało dziękczynne pielgrzymowanie legionistów i mieszkańców Sandomierza. Większość stanowili parafianie z katedry. Uczestnicy wyprawy odwiedzili Sokółkę, Wigry, Troki, Kowno i Wilno, w drodze powrotnej Augustów, Sejny, Świętą Wodę i Białystok. Punktem centralnym każdego dnia była Msza Święta, w sobotę sprawowana przed Obliczem Pani Ostrobramskiej.

Niedziela była dniem zwiedzania zabytków Wilna oraz miejsc związanych ze Świętą Siostrą Faustyną. Zarówno w miejscach Świętych jak i podczas przejazdów autokarem trwała modlitwa, dzielenie się świadectwem oraz śpiew pieśni i piosenek religijnych. Nie brakło tez czasu na śpiewanie biesiadne i na wspólną zabawę, którą prowadziła młodzież grając na gitarach.

Duchowo pielgrzymkę prowadził ks. Rafał z pomocą ks. Krzysztofa Irka. Ważnym momentem pielgrzymki był akt zawierzenia Legionu Maryi Matce Miłosierdzia.Należy tutaj wspomnieć, iż kaplica Matki Miłosierdzia w sandomierskiej katedrze jest miejscem stacyjnym legionistów z naszej diecezji, gdzie co roku 16 listopada we wspomnienie Matki Bożej Ostrobramskiej ma miejsce zawierzenie zarządów wspólnoty.

Tegoroczne wakacje będą szczególnie bogate w pielgrzymki legionistów między innym do Częstochowy, Lichenia, Zakopanego, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic, Łagiewnik, Miejsca Piastowego i Kałkowa.

Każda kuria legionowa organizuje także własne pielgrzymki do miejsc świętych.

»
879
3
0
25 czerwca 2014 »

Bierzmowanie

Ks. Bp Edward Fankowski 21 maja br. udzielił sakramentu bierzmowania w bazylice katedralnej szesnastu młodym osobom z naszej parafii oraz siedmiu dorosłym, przygotowanym do przyjęcia tego sakramentu w Katechumenacie prowadzonym przez Siostry św. Jadwigi Królowej.

»
1275
10
0
25 maja 2014 »

Noc Młodych

Od dwóch lat, w każdy trzeci piątek miesiąca młodzież miasta Sandomierz i okolic przyżywa spotkanie z Chrystusem pod hasłem: Noc Młodych. Spotkania te są przygotowaniem do Diecezjalnych Dni Młodzieży, które będziemy przeżywać we wrześniu, w naszym mieście. Wieczór uwielbienia, ktory odbył się w piątek 16 maja br. był czasem radości i modlitwy przed Chrystusem wystawionym w Najświętszym Sakramiencie.

Na kolejne spotkanie, ostatnie przed wakacjami, zapraszamy młodzież na 20 czerwca br., jak zwykle na godz. 19.30.

»
735
8
0
25 maja 2014 »

Nauka sprzed dwu wieków

 

ks. Tomasz Lis

W sandomierskiej katedrze podczas renowacji bocznego ołtarza poświęconego bł. Wincentemu Kadłubkowi natrafiono na dwie zapisane karty z tekstem z XVIII w.

Przystąpiono do kolejnego etapu renowacji sandomierskiej katedry. Dzięki środkom uzyskanym od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pomocy Urzędu Miasta Sandomierza oraz wkładowi własnemu parafii zostanie odrestaurowany kolejny ołtarz boczny poświęcony bł. Wincentemu Kadłubkowi. Podczas prac demontażowych i przygotowawczych do renowacji za mensą ołtarzową znaleziono zapisane dwie karty papieru z wykaligrafowanym tekstem. – Podczas pierwszego etapu prac musieliśmy dokonać demontażu nastawy ołtarzowej, która została przewieziona do pracowni, aby być odpowiednio zakonserwowana i odnowiona. Na miejscu pozostał cokół ołtarza, gdyż posiada mocne mocowanie do podłoża. Ta cześć będzie poddana konserwacji na miejscu. Po odsłonięciu dolnej części ołtarza znaleźliśmy dwie karty papierowe z wyraźnie zachowanym napisem. Tytuł tekstu brzmi „Nauka moralna na pierwszą klasę”, jej autorem jest Feliks Rogowski i datowana jest na rok 1785 r. – wyjaśnił Marcin Gruszczyński, konserwator zabytków, prowadzący prace w katedrze.

Po demontażu nastawy ołtarzowej na ścianie filaru ukazała się dekoracja malarska, która tematycznie powiązana jest z innymi dekoracjami odkrytymi za innymi ołtarzami. – Te dekoracje zapewne stanowiły dopełnienie dekoracji dawnych ołtarzy, ich formy rzeźbiarskiej i struktury całego ołtarza. Za tym ołtarzem zachowały się także fragmenty dwu rzeźbionych liści z zieloną polichromią, co wskazuje, że w ten pejzaż wkomponowana była wić roślinna, która dopełniała wystrój ołtarza – dodaje konserwator.

W samej pracowni konserwatorskiej podczas wstępnych prac okazało się, że obecny obraz bł. Wincentego został namalowany na już istniejącym starszym malowidle.

Same karty zostały przekazane do Muzeum Diecezjalnego, gdzie poddano jest zabiegom odgrzybiającym, zabezpieczającym i konserwatorskim. Został także odczytany tekst, który zapisany został w pięknej starej polszczyźnie. Tekst ma formę poetycką z przesłaniem nauki moralnej.

Nauka moralna na pierwszą klasę

Całe lato pracuj aby zimy niedożda ta się z ilości i ciężkości ludzkiej, by głodni byli gdyby nie posiadali. Bez pracy zaś nic do nas samo nie przyjdzie. Porada, który pola nie zasila żniwa z niego nie zbira

Ciężka tego bida, kto do niej nie przykłada się. Ciężka tego bidota, kto się do pracy nie dołoży.

Znalezisko nie wpłynęło na realizację całego przedsięwzięcia. Prace konserwatorskie są obecnie kontynuowane a ich zakończenie planowane jest na 31 października.

»
766
3
0
21 maja 2014 »

Koćmierzów i Zawisełcze bezpieczne

Poziom wody na rzece Koprzywiance znacznie opada. Nie stanowi już zagrożenia dla świeżo, przed kulminacują falą poprawianego i nadsypanego, mocno nasiąkniętego, wału przy moście w Andruszkowicach. Mieszkańcy Koćmierzowa i Zawisełcza odetchnęli z ulgą.

»
769
1
0
21 maja 2014 »

Wielka woda w Sandomierzu

Do Sandomierza dociera kulminacyjna fala powodziowa. Szczególną obawę przed powodzią przeżywają mieszkańcy wioski Koćmierzów i Zawisełcze, położone w pobliżu Sandomierza w widłach rzeki Wisły i Koprzywianki, na terenie Gminy Samborzec. W opinii mieszkańców wał na Koprzywiance przy moście w Adruszkowicach, remontowany i podwyższony przed kilkoma dniami jest rozmiękczony i może nie wytrzymać uderzenia wysokiej fali, która spodziewana jest w godzinach nocnych z niedzieli na poniedziałek - z 18 na 19 maja 2014 r.

Wójt Gminy Samborzec, w dniu 18 maja br. wydał Komunikat Alarmowy, w którym m.in. zapowiedział możliwość ewakuacji mieszkańców zagrożonych powodzią wiosek do Szkoły Podstawowej w Złotej i Zespołu Szkół w Samborcu.  

»
823
6
0
18 maja 2014 »

Ołtarz Bł. Wincentego Kadłubka w konserwacji

Kolejny ołtarz z bazyliki katedralnej w Sandomierzu zostanie w roku bieżącym poddany kompleksowej konserwacji.

»
1619
1
0
11 maja 2014 »
Wszystkich rekordów: 96
«, powrót 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Skocz do:

Parafia Katedralna pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

ul. Katedralna 1 27-600 Sandomierz tel. 603 159 062 2020 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Liturgia:

ND 7:00; 9:00: 10:30; 12:00; 17:30,
w czasie wakacji nie ma Mszy św. o godz. 12:00

czytaj więcej...

projektowanie, design, stron www szczecin, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne