Aktualności

RSS

"Coś dla ducha, coś dla ciała"

     W dniach od 23 do 26 lutego 2015 roku grupa blisko 50 osób, w większości dzieci i młodzieży przebywała w Zakopanem na pielgrzymce rekreacyjno-integracyjnej zorganizowanej przez parafię katedralną w Sandomierzu.

Większość uczestników stanowiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zawierzbiu wraz z nauczycielami i opiekunami.

W wyjeździe udział wzięły także dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjum z Samborca, ze Złotej i z Sandomierza.

Oprócz podziwiania uroków przepięknej, zimowej aury uczestnicy korzystali z licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów takich jak nauka jazdy na nartach pod okiem instruktorów, snowboard, jazda na sankach, spacery po górskich szlakach.

Ponadto odwiedzili Gubałówkę, kościoły w Zakopanym, a także słynne zakopiańskie Krupówki.

     Codziennie w programie dnia była Msza święta z piękną oprawą oraz modlitwa różańcowa, chętni brali udział w koronce do Bożego Miłosierdzia oraz Apelu Jasnogórskim w sanktuarium na Krzeptówkach.

Miejscem zakwaterowania był pensjonat „Krzeptowianka” w pobliżu Sanktuarium MB Fatimskiej na Krzeptówkach.

Opiekunem duchowym grupy był ks. Rafał Cudziło, którego wspomagali nauczyciele ze szkoły w Zawierzbiu oraz siostry: Małgorzata Ochocimska i Małgorzata Rączka.

      Agnieszka Nowak

 

»
775
2
0
28 lutego 2015 »

Bóg Cię kocha - Noc Młodych

Kolejna Noc Młodych w piątek 19 grudnia 2014 r. zgromadziła w Katedrze Sandomierskiej młodzież z Sandomierza i okolic na spotkanie z Panem Jezusem w Najświętszym Sakramencie. Głównym przesłaniem tego spotkania prowadzonego przez wikariusza Marka Bednarza były słowa proroka Ozeasza: "Będę mówić do twojego serca". Tymi to słowami Bóg zapewnia nas o swojej miłości. Poczas adoracji młodzież modliła się o otwarcie swoich serc na Bożą miłość, aby następnie tą miłością dzielić się z młodzieżą, która zgromadzi się w naszej diecezji na Światownych Dniach Młodzieży w 2016 r.

Przypominamy, że Sandomierskie Noce Młodych odbywają się w katedrze w każdy trzeci piątek miesiąca o godz. 19.30. Zapraszamy.

»
840
9
0
19 grudnia 2014 »

Chór Cecyliański z Lublina w Bazylice Katedralnej

W pierwszą niedzielę adwentu, podczas Mszy św. o godz. 12.00 w Sandomierskiej Bazylice Katedralnej, wystąpił Chór Cecyliański z parafii pw. św. Antoniego w Lublinie, przebywajacy gościnnie w Sandomierzu. Po Mszy św. Chór zaprezentował zbiór pieśni patriotycznych  ubogacając słuchaczy komentarzem dotyczącym Ojczyzny, w nawiązaniu do listopadowych modlitw w intencji Ojczyzny z racji odzyskania wolnosci.

»
899
3
0
30 listopada 2014 »

Sandomierska Noc Młodych

Co miesiąc spotykają się, modlą, śpiewają i są razem. Duchowo przygotowują się do nadchodzących Światowych Dni Młodzieży.

W Bazylice katedralnej w Sandomierzu odbyła się Noc Młodych. To inicjatywa ks. Marka Bednarza i ks. Krzysztofa Kwiatkowskiego, sandomierskich wikariuszy, którzy w ten sposób chcą zintegrować młodych oraz zachęcić do wspólnej modlitwy, która jest także duchowym przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

 - Trwają przygotowania logistyczne, organizacyjne i wiele innych. My chcemy wesprzeć je naszą modlitwą. Nie jest nas dużo, ale mam nadzieję, że dołączą z czasem młodzi ze wszystkich parafii Sandomierza. Dzisiejsze spotkanie poświęcamy adoracji Najświętszego Sakramentu, modląc się o dobre owoce przygotowań do Dni Młodych. Zaplanowaliśmy takie spotkania również w większych miastach diecezji. Myślę, że ten pomysł przyjmie się i przyniesie dobre duchowe owoce - mówił ks. Marek Bednarz.

W spotkanie wpisany jest także czas medytacji Pisma świętego i wspólne śpiewy uwielbienia. Sandomierskie Noce Młodych są zaplanowane na cały rok, odbywają się w każdy trzeci piętek miesiąca. Rozpoczynają o 19.30.

- Zapraszamy szczególnie młodych z Sandomierza, ale także mogą do nas dołączyć chętni z całej diecezji. Jest to nasz wspólny czas dla Jezusa - dodał ks. M. Bednarz.

ks. Tomasz Lis

»
773
3
0
24 listopada 2014 »

Pielgrzymka dziękczynna do Włoch

W niedzielne popołudnie 12 października br. grupa blisko 50 osób z diecezji sandomierskiej wyruszyła autokarem z Sandomierza do Wiecznego Miasta.
Intencją było dziękczynienie za kanonizację Papieża Polaka.
Wśród pielgrzymów liczną grupę stanowili legioniści oraz członkowie i przedstawiciele różnych katolickich organizacji.
Głównymi punktami pielgrzymki był udział we Mszy Świętej przy grobie św. Jana Pawła II w 36 rocznicę wyboru oraz udział w Audiencji Generalnej z Ojcem Franciszkiem, a także dwudniowe zwiedzanie Rzymu.
Uczestnicy wyprawy nawiedzili również Padwę, Asyż, Rivotorto, Monte Cassino, San Angelo, San Giovani Rotondo, Lanciano, Manoppello oraz Loreto.
Na całej trasie towarzyszył pielgrzymom przewodnik.
Organizatorem pielgrzymki był ks. Rafał Cudziło, którego wspierał ks. Zygmunt Gil, proboszcz sandomierskiej Katedry.
Pielgrzymi wrócili w poniedziałek 20 października pod sandomierską skarpę.

»
913
6
0
24 października 2014 »

Św. Jan Paweł II w Katedrze

Katedra Sandomierska została ubogacona o obraz św. Jana Pawła II. Obraz autorstwa artysty malarza Zbigniewa Kotyłło z Lublina umieszczony został na ołtarzu bocznym pw. św. Anny.

Przypomnijmy, że Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził Sandomierz w dniu 12 czerwca 1999 r. podczas pielgrzymki do Ojczyzny. Na błoniach pod skarpą, zwanych dziś Placem Papieskim, odprawił uroczystą Mszę św., a następnie po posiłku i odpoczynku w Domu Biskupim wstąpił do bazyliki katedralnej na modlitwę i krótkie spotkanie z kapłanami, alumnami i siostrami zakonnymi.

Św. Janie Pawle II bądź dla nas przykładem mocnej wiary, nadziei i miłości, zawierzenia Bogu i Maryi oraz wypraszaj dla naszej wspólnoty katedralnej łaski potrzebne do zbawienia.

»
1553
3
0
6 października 2014 »

Ołtarz bł. Wincentego Kadłubka po konserwacji

Ołtarz boczny z bazyliki katedralnej pw. bł. Wincentego Kadłubka, Patrona Diecezji Sandomierskiej i Miasta Sandomierz, wykonany przez wybitnego rzeźbiarza Macieja Polejowskiego w latach 1772-74, po dokonanej konserwacji w pracowni Eweliny i Macieja Gruszczyńskich w Rzeszowie, powrócił do katedry w dniu 25 września 2014 r. W centralnym polu nastawy ołtarza jest umieszczony obraz przedstawiający bł. Wincentego, a w górnej części ołtarza obraz z wizerunkiem bł. Czesława.

Konserwacja ołtarza była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotacji Urzędu Miasta i Gminy Sandomierz oraz środkom własnym.

Tegoroczny odpust bł. Wincentego Kadłubka w dniu 11-12 października będziemy przeżywać z radością przy odnowionym ołtarzu i relikwiarzu Błogosławionego.

»
1755
5
0
26 września 2014 »

Diecezjalne Dni Młodych w Sandomierzu

 

W ramach przeżywanych w Sandomierzu Diecezjalnych Dni Młodych, w  bazylice katedralnej w sobotnie przedpołudnie, po porannej Mszy św. i wspólnym śniadaniu przy katedrze przygotowanym przez wolontariuszy, odbyło się formacyjne spotkanie młodych ze wspólnotą brazylijską „Przymierze Miłosierdzia”. Tematem spotkania ewangelizacyjnego były słowa Chrystusa „błogosławieni ubodzy”. Rozważanie przesłania Chrystusowego przeplatane było brazylijską muzyką i tańcem. Po południu młodzi zgromadzili się na Placu Papieskim, przeżywając radosne spotkanie w tańcach integracyjnych prowadzonych przez grupy oazowe i KSM. Wieczorem na Rynku Starego Miasta młodzi głęboko przeżyli Wieczór Uwielbienia z adoracją Najświętszego Sakramentu.

Kulminacyjnym przeżyciem i zarazem zakończeniem Diecezjalnych Dni Młodych w Sandomierzu była wspólna dla wszystkich grup Msza św. na Placu Papieskim, przy Figurze św. Jana Pawła II, sprawowana pod przewodnictwem Ks. bpa Edwarda Frankowskiego.

Wolontariuszom z naszej parafii katedralnej, księżom wikariuszom – ks. Markowi i Rafałowi oraz wszystkim, którzy przyjęli młodych do swoich domów i włączyli się czynnie w przygotowanie posiłków dla goszczącej u nas młodzieży składamy serdeczne podziekowanie.

»
1113
12
0
21 września 2014 »

Relikwiarz Bł. Wincentego Kadłubka po konserwacji.

Po dwumiesięcznej nieobecności powrócił do bazyliki katedralnej relikwiarz bł. Wincentego Kadłubka. Konserwacja Relikwiarza została przeprowadzona w pracowni Renowacji Rzemiosła Artystycznego Tadeusza Galanta w Krakowie. Do czasu zakończenia konserwacji ołtarza bł. Wincentego Kadłubka Jego relikwie umieszczone są na ołtarzu bocznym św. Karola Boromeusza.

»
1741
5
0
8 sierpnia 2014 »

Z Maryją do Jezusa

ks. Tomasz Lis

Już po raz trzydziesty pierwszy na pątnicze trasy wyruszyła Piesza Pielgrzymka Diecezji Sandomierskiej na Jasną Górę. W czterech kolumnach do Częstochowy pielgrzymuje ponad 2 tys. pątników.

Diecezjalna pielgrzymka wędruje w czterech kolumnach: janowskiej, stalowowolskiej, ostrowieckiej i sandomierskiej. Mottem wspólnego pielgrzymowania jest hasło „Z Maryją do Jezusa”. Jako pierwsi na szlak wyruszyli pielgrzymi z Janowa Lubelskiego. W dwu grupach wędruje ponad 300 pątników, którym przewodzi ks. Sławomir Machowski.

Dnia 4 sierpnia na pielgrzymkowe trasy wyruszyły kolejne kolumny z Sandomierza, Ostrowca i Stalowej Woli.

Wraz z pielgrzymami na trasę wyruszył bp Krzysztof Nitkiewicz, który przewodniczył Mszy świętej w bazylice katedralnej w Sandomierzu, gdzie zgromadzili się janowscy pielgrzymi oraz rozpoczynający swoje wędrowanie pątnicy z grupy sandomierskiej.

Podczas homilii biskup wskazał na wartość trudów, które podejmują pielgrzymi oraz wartość świadectwa ich wiary. – Wyruszając na pielgrzymkę czujemy potrzebę duchowego odrodzenia poprzez Słowo Boże, ponoszony trud czy troskę o bliźniego. Codzienne wędrowanie będzie wspaniałą okazją do wyrażenia naszej miłości, życzliwości i zatroskania o innych. Poprzez proste gesty podania wody, podzielenia się posiłkiem czy wsparcia w pielgrzymim trudzie będziemy stawać się ewangelicznymi świadkami - mówił do pielgrzymów bp Krzysztof Nitkiewicz.

Po pielgrzymim szlaku sandomierskich pątników prowadzi ks. Rafał Cudziło oraz ks. Marcin Grzyb. - W tej kolumnie idzie blisko 400 pielgrzymów w trzech grupach: sandomierskiej, połaniecko-staszowskiej i koprzywnicko-klimontowskiej. Każdy rusza z osobistymi intencjami i sprawami, które pragnie zanieść przed maryjne oblicze. Wspólną intencją jest dziękczynienie Bogu za wiele łask, które otrzymaliśmy. Modlimy się o dobre przygotowanie do Światowych Dni Młodych w Krakowie, oraz o dobre przeżycie Diecezjalnych Dni Młodych, które już we wrześniu odbędą się w Sandomierzu. Pielgrzymka, jako swego rodzaju rekolekcje w drodze ma stać się czasem osobistego przybliżenia się i zjednoczenia z Bogiem poprzez modlitwę i pokutny trud. Ma rozbudzić naszą pobożność Maryjną i zaufanie Bogu – podkreślał ks. Rafał Cudziło.

Tego samego dnia wczesnym rankiem po Mszy świętej w bazylice konkatedralnej pw. Matki Bożej Królowej Polski na pątniczą trasę wyruszyła grupa stalowowolska. Jest to najliczniejsza kolumna licząca ponad tysiąc osób i idąca w sześciu grupach: Urszula, Jadwiga, Barbara, Michał, Wincenty oraz łączona Jolanta-Florian. Ta kolumna ma do pokonania blisko 270 km trasy. Pośród pielgrzymów przeważają osoby młode ale wędrują zasłużeni pielgrzymi i całe rodziny.

Kolumna ostrowiecka składa się z dwu grup, które wyruszały: złota z parafii pw. św. Michała Archanioła, a błękitna z kościoła pw. Matki Bożej Saletyńskiej. Razem ostrowiecka pielgrzymka liczy blisko 200 pielgrzymów i jest prowadzona przez ks. Rafała Kułagę.

W pielgrzymce uczestniczą kapłani, klerycy, siostry zakonne oraz grupy muzyczne, kwatermistrzowskie i medyczne.....

Pielgrzymom zdążającym na Jasną Górę w wielu parafiach diecezji będą towarzyszyć pielgrzymi duchowi poprzez modlitwę i pamięć. W niektórych parafiach każdego wieczoru duchowi pielgrzymi będą się gromadzić na wieczornych Apelach Jasnogórskich w łączności z pątnikami na trasie wędrowania.

Wszystkie cztery kolumny, 12 sierpnia spotkają się przed Częstochową, aby razem wkroczyć do jasnogórskiego sanktuarium i pokłonić się Jasnogórskiej Królowej Polski. Podczas Mszy świętej o godz. 10:30 podziękują za pielgrzymi trud i złożą swoje pątnicze intencje.

»
1551
27
0
4 sierpnia 2014 »

Poświęcenie ołtarza pw. św. Anny w Bazylice Katedralnej

W dniu 26  lipca 2014 r. w liturgiczne wspomnienie św. Joachima i św. Anny, Ksiądz Bp Krzysztof Nitkiewicz, Biskup Sandomierski dokonał poświęcenia bocznego ołtarza pw. św. Anny i Serca Pana Jezusa. W centralnej części ołtarza umieszczono obraz św. Anny z XVIII w. Obraz przedstawia św. Annę w postawie stojącej i św. Joachima trzymającego na wyciągniętych rękach małą Maryję, dokonując Jej "prezentacji". U dołu służąca przygotowuje kołyskę dla Dziecka, a obok pomaga jej służący. W górnej części obrazu aniołowie kierują wzrok na Świętych - Annę, Joachima i Maryję.

Po poświęceniu obrazu i ołtarza, konserwator Marcin Gruszczyński w krótkim słowie przedstawił zakres wykonanych prac konserwatorskich a s. Elżbieta Kowacz SNMPN postać św. Anny i bractwa z nią związane, z wyszczególnieniem Bractwa św. Anny istniejącego w kolegiacie sandomierskiej.

»
1208
6
0
27 lipca 2014 »
Wszystkich rekordów: 96

Parafia Katedralna pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

ul. Katedralna 1 27-600 Sandomierz tel. 603 159 062 2020 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Liturgia:

ND 7:00; 9:00: 10:30; 12:00; 17:30,
w czasie wakacji nie ma Mszy św. o godz. 12:00

czytaj więcej...

projektowanie, design, stron www szczecin, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne