Aktualności

RSS

Młodzi opanowali Panama City

Sandomierscy pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. otwarcia centralnych obchodów Światowych Dni Młodzieży w Panamie, teraz czekają na papieża Franciszka.

Po dniach spędzonych w diecezji Chitré nasi młodzi pielgrzymi przenieśli się do stolicy czyli Panam Citý. Tutaj gościny udzielają im rodziny z parafii św. Judy Tadeusza. Jak podkreślają młodzi, przyjęcie jest równie ciepłe i życzliwe jak w Chitré.

"Uczestniczyliśmy we Mszy św. otwierającej ŚDM. Było na niej mnóstwo młodych z całego świata. Już w pełni oddychamy atmosferą spotkania młodych. Podczas Mszy św. arcybiskup José Domingo Ulloa Mendieta powiedział, że cała Panama jest dla młodych i cieszy się, że przybyło nas tutaj tak wielu" - pisała Karolina Trębacz.

Nasi sandomierscy pielgrzymi podczas drogi na Mszę św. i wracając z niej, podróżowali środkami komunikacji miejskiej, które w pełni opanowali młodzi, śpiewając pieśni w swoich narodowych językach. Nasi młodzi zaśpiewali „Barkę”.

Wieczorem naszych pielgrzymów na rodzinne spotkanie zaprosiła rodzina, która świętowała 65. urodziny jednego z wujków. "Było to bardzo sympatyczne i pełne radości spotkanie. Mogliśmy zobaczyć, jak Panamczycy świętują urodziny. Oczywiście odśpiewaliśmy po polsku jubilatowi Sto lat i uczyliśmy ich polskiego tańca. Oczywiście i my próbowaliśmy nauczyć się kilku panamskich tańców" - dodała Maria Gorycka.

Podczas dwóch dni spędzonych w Panam City młodzi zwiedzili trochę miasto i zorientowali się, jak dotrzeć na miejsca wspólnych spotkań czy posiłków. Odwiedzili także Campus im. Jana Pawła II, gdzie w sobotę i niedziele odbędzie się czuwanie i spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Dziś do młodych pielgrzymów dołączy Ojciec Święty, którego młodzi pielgrzymi powitają podczas przejazdu przez ulice miasta.

 

[za Gość Sandomierski]

 

»
104
3
0
23 stycznia 2019 »

Wizyta duszpasterska 2018/2019

Data

 

Dzień

Miejscowość

27 XII

czwartek

po Bożym Narodzeniu

Koćmierzów

1. Od Kowalskiego do Kamudy.

2. Od Foremniaka M. do Rokosza.

3. Od Rewery A. do Grzesika.

 

 

 

 

 

Wizytę duszpasterską rozpoczynamy od godz. 9.00

 

 

 

28 XII

piątek

Koćmierzów

1. Od Dajnowskiego do Anastazji Baska.

2. Od Sołtyka do Dumy Andrzeja.

3. Od Glenia do Kozłowskiej.

 

29 XII

sobota

Zawisełcze

1. Od Dragana.

2. Od Statucha Wita.

3. Od Wojciechowskiego.

30 XII  Niedziela

31 XII

poniedziałek

Strochcice i Kobierniki

1. Od Goryckiego

2. Od Kownackiego Jerzego

3. Od Jurkiewicz

wizyta duszp. od godz. 9.00

 

 

1  I Nowy Rok - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (wtorek)

 

2 I

środa

ul. Partyzantów, Salve Regina i Kręta

wizyta duszp. od godz. 15.30

    

3 I

czwartek

ul. Krakowska

i św. Jadwigi Królowej

wizyta duszp. od godz. 15.30

 

4 I

piątek

ul. Opatowska

wizyta duszp. od godz. 15.30

5 I

sobota

Andruszkowice

1. Mróz - Królówka

2. Od Chmiel Grażyna

3. Od Bury Tomasz

wizyta duszp. od godz. 9.00

 

6 I Uroczystość Objawienia Pańskiego (niedziela)

  

7 I

poniedziałek

ul. Sokolnickiego, Browarna, Forteczna, Tkacka i Podole

 

wizyta duszp. od godz. 15.30

 

8 I

wtorek

ulice Katedralna, Krótka

i Rynek od 2 do 15

 

wizyta duszp. od godz. 15.30

 

9 I

środa

Rynek od 18 do 31 B

 

 

10 I

czwartek

ul. Zamkowa,

Plac Poniatowskiego i Żydowska

 

wizyta duszp. od godz. 15.30

11 I

piątek

ul. Długosza i Mariacka

 

  12 I  sobota - Odwiedziny duszpasterskie tych, którzy byli nieobecni i zgłosili,    że chcą przyjąć kapłana.

»
299
1
0
22 grudnia 2018 »

Śluby w Bazylice Katedralnej 2018

W związku z prowadzonymi pracami konserwatorskimi we wnętrzu Bazyliki Katedralnej (sklepienia i ściany nawy głównej i naw bocznych) śluby odbywają się w prezbiterium Katedry: Patrz fotografie.

»
535
16
0
28 lipca 2018 »

Ruszył remont katedry

Rozpoczęły się prace konserwatorskie w bazylice katedralnej w Sandomierzu. Odnowione zostaną sklepienia oraz nawa główna i dwie nawy boczne zabytkowej świątyni.

Obecnie trwają prace przygotowawcze i zabezpieczające polegające na ustawieniu rusztowań oraz zabezpieczeniu zabytkowego wystroju katedry. Rozpoczęcie kolejnego etapu renowacji wczesnogotyckiej świątyni, która jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce i w województwie świętokrzyskim nastąpiło dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanemu dla projektu, z którym wystąpiła parafia katedralna.

Projekt „Konserwacja wnętrz korpusu nawowego perły wczesnogotyckiej architektury sakralnej – Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu” otrzymał wsparcie w ramach działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Wkład własny parafii katedralnej w całość projektu pochodzi z prywatnych ofiar księży Diecezji Sandomierskiej.

Prace konserwatorskie poprowadzi konsorcjum Roland Róg ART SERVICE Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki z Krakowa.

- Zgodnie z harmonogramem, który ustaliliśmy, prace konserwatorskie w katedrze potrwają do końca 2019 r. i będą podzielone na cztery etapy. W pierwszym zostaną przeprowadzone prace w części nawy głównej, do czwartego przęsła włącznie. W drugim etapie prace będą wykonywane w części chórowej i w przedsionku, zaś w ostatnich dwu etapach renowacji zostaną poddane nawy boczne świątyni - poinformował Roland Róg, kierownik prac konserwatorskich.

Jak dodał konserwacja obejmie prace przy warstwach malarskich autorstwa Bukowskiego na sklepieniu oraz będą prowadzone prace badawcze, których celem będzie określenie czy występują cenne nawarstwienia z okresów wcześniejszych. Będą prowadzone także prace kamiennych żebrach, łukach i filarach. - Stan zachowania zabytku wskazuje, że nie będą to prace łatwe. Szczególnie część badawcza może nas zaskoczyć, gdyż nie wiemy, z jakimi trudnościami możemy się spotkać. Jednak nie przewidujemy dużych trudności. Wszystko powinno odbyć się sprawnie i w według harmonogramu - dodał Roland Róg.

W zawiązku z prowadzonymi pracami będą utrudnienia dla odwiedzających bazylikę katedralną. Prosimy o zachowanie ostrożności i podporządkowanie się do wskazań służby porządkowej.

Ks. Tomasz Lis

[za: Gość Sandomierski]

»
243
1
0
12 lipca 2018 »

Ziemia mówiąca Bogu TAK

Msza św. w katedrze sandomierskiej pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio była głównym punktem obchodów 200-lecia diecezji sandomierskiej.

Sobotnia Msza św. w bazylice katedralnej byłą punktem kulminacyjnym rozpoczętych w październiku ubiegłego roku obchodów 200. rocznicy utworzenia diecezji sandomierskiej.

Na wspólne dziękczynienie do sandomierskiej bazyliki katedralnej przybyło prawie 30 arcybiskupów i biskupów z Polski i zagranicy na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

Uroczysta procesja do katedry rozpoczęła wspólne jubileuszowe dziękczynienie Panu Bogu za dwa wieki istnienia diecezji.

Na początku Mszy św. bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślił, że obchody jubileuszu diecezji to świętowanie w drodze... – Podobnie jak cała misja Kościoła, wypełniana na wzór naszego Pana Jezusa Chrystusa – mówił. Bp K. Nitkiewicz. – Od kilku miesięcy gromadzimy się na celebracjach jubileuszowych różnych stanów, grup społecznych i zawodowych. Te spotkania pozwalają wydłużyć nasze dziękczynienie Bogu, które dzisiaj osiąga swój moment kulminacyjny. Bo i nie sposób wyliczyć wszystkiego, za co mamy dziękować. Jeśli najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, to rzeczywistość Kościoła, gdzie łaska Boża dokonuje cudów dyskretnie i bez rozgłosu, wydaje znacznie więcej owoców niż te, które możemy zobaczyć oczami – podkreślał bp Nitkiewicz.

Biskup w imieniu swoim oraz biskupa seniora Edwarda Frankowskiego powitał przybyłych na wspólne jubileuszowe dziękczynienie gości. – Wielką radością napełnia obecność jego ekscelencji abp. Salvatore Pennacchio, który jak jego poprzednik Achille Ratti, późniejszy papież Pius XI, przyjął nasze zaproszenie i przybył do Sandomierza z błogosławieństwem Ojca św. A razem z arcybiskupem nuncjuszem przyjechał biskup diecezji pochodzenia papieża Piusa XI oraz mój serdeczny kolega, bp Maurizio Malvestiti z Lodi – mówił ordynariusz sandomierski.

Biskup powitał przybyłych arcybiskupów i biskupów z Polski, Białorusi, Ukrainy, z Kamerunu i z Bermudów. Biskup podkreślił wielką radość z obecności przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Polskiej Rady Ekumenicznej: bp. Jerzego Samca, jednocześnie zwierzchnika Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, i abp. Abla, ordynariusza prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej. – Na co dzień pracujemy razem dla jedności Chrystusowego Kościoła i cieszę się, że możemy także razem świętować – dodał biskup sandomierski.

Rozpoczynając wspólną modlitwę, abp. Salvatore Pennacchio podkreślił, że pragnie wraz z całym Kościołem lokalnym dzielić radość przeżywanego jubileuszu. – Cieszę się, że dziś wszystkim tu zgromadzanym mogę przekazać błogosławieństwo w imieniu papieża Franciszka i poprosić was o modlitwę w intencjach Ojca Świętego za przyczyną świętych patronów tej diecezji św. Stanisława biskupa i męczennika i bł. Wincentego Kadłubka – mówił.

Na wspólnej modlitwie zgromadzili się przedstawiciele obu izb parlamentarnych, przedstawiciele władz wojewódzkich z wojewodą świętokrzyskim, władz samorządowych z marszałkiem województwa podkarpackiego oraz przedstawiciele władz lokalnych, których reprezentowali prezydenci miast, starości powiatowi, burmistrzowie i wójtowie. Obecni byli przedstawiciele służb mundurowych z komendantami policji, straży pożarnej oraz przedstawiciele Wojska Polskiego oraz wierni z całej diecezji, którzy przybyli wraz ze swoimi duszpasterzami.

W homilii abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, wskazał na ciągłość dziejów Polski i dokonującą się w nich ciągłość dziejów zbawienia.

Arcybiskup zacytował poemat „Myśląc Ojczyzna", w którym przyszły papież Jan Paweł II pisał o ziemi ojczystej, która jest „ziemią naszych upadków i zwycięstw". Przypomniał także fragment przemowy Jana Pawła II z 1999 r., kiedy podczas pielgrzymki do Polski odwiedził Sandomierz i wspominał męczenników sandomierskich z XIII wieku, którzy zginęli na tych ziemiach z rąk Tatarów. – Wielka historia Sandomierza, ziemi sandomierskiej i diecezji sandomierskiej, która zaczęła się od świadectwa bł. Sadoka i jego braci dominikanów z czasów nawały tatarskiej, jest historią ludzi, którzy mówią Bogu, swej ojczyźnie, swej ziemi, tradycji i swej historii jednoznaczne TAK, odrzucając wszelkie przejawy przemocy, kłamstwa i zdrady – mówił abp Jędraszewski.

Rozwijając słowa poematu Karola Wojtyły „ziemio naszych upadków i zwycięstw", arcybiskup szczegółowo przypomniał dzieje Kościoła sandomierskiego i wybitnych postaci z jego dziejów. Na zakończenie homilii arcybiskup, parafrazując słowa św. Pawła z Pierwszego Listu do Koryntian, wyraził życzenia dla diecezji sandomierskiej i jej hierarchów. – Oczekujcie objawienia się Pana naszego Jezusa Chrystusa z wielką nadzieją, bo On, nasz Pan i Mistrz, będzie was umacniał aż do końca, abyście byli bez zarzutu. Trwajcie w tej wierze, nadziei i miłości, drodzy siostry i bracia, członkowie świętego Kościoła, który jest w Sandomierzu – podsumował abp M. Jędraszewski.

Na zakończenie wspólnej Mszy św. wszyscy odśpiewali uroczystą pieśń „Ciebie, Boga, wysławiamy”.

Uroczystości jubileuszowe uświetniły swym występem orkiestry dęte z Komorowa i Janowa Lubelskiego. Śpiew liturgiczny poprowadziły połączone chóry z kilku parafii naszej diecezji.

Po Mszy św. odbył się piknik jubileuszowy w ogrodach Wyższego Seminarium Duchownego, podczas którego rozstrzygnięto jubileuszowy konkurs „Pochwal się swoją parafią”.

Ks. Tomasz Lis

[za Gość PL. Sandomierski]

»
210
11
0
16 czerwca 2018 »

Jerycho Różańcowe w Bazylice Katedralnej

Jerycho Różańcowe w naszej parafii katedralnej rozpoczyna się w dniu 9 maja br. (środa).

Poniżej podajemy plan czuwania poszczególnych grup parafialnych przed Najświętszym Sakramentem i zapraszamy do wspólnej oraz indywidualnej modlitwy.

JERYCHO   RÓŻAŃCOWE

z okazji 200-lecia Diecezji Sandomierskiej

 

Czuwanie przed Najświętszym Sakramentem

w Bazylice Katedralnej

 

09.05.2018 (środa)

 

19.00

rozpoczęcie Mszą św.

 

20.00 - 21.00

czuwanie młodzieży

 

21.00 - 23.00

Koćmierzów

 

23.00 - 24.00

Zawisełcze

 

10.09.2018 (czwartek)

 

24.00 - 1.00

Msza św.

 

  1.00 - 2.00

Sandomierz, Rynek Starego Miasta

 

  2.00 - 3.00

ul. Opatowska

 

  3.00 - 4.00

ul. Sokolnickiego

 

  4.00 - 5.00

ul. Zamkowa i Plac Poniatowskiego

 

  5.00 - 6.00

S. Służki NMP Niep. z Wikariatu

  

  6.00 - 7.00

ul. Forteczna, Tkacka, Podole, Browarna i Krótka

 

  7.00 - 8.00

Msza św.

 

  8.00 - 9.00

Andruszkowice

 

  9.00 - 10.00

S. Służki NMP Niep. z Wikariatu

 

10.00 - 11.00

Strochcice i Kobierniki

 

11.00 - 12.00

S. Służki NMP Niep. z Sokołówki

 

12.00 - 13.00

ul. Partyzantów i Kręta

 

13.00 - 14.00

ul. Salve Regina i Katedralna

 

14.00 - 15.00

S. Służki NMP Niep. z Mariackiej

 

15.00 - 16.00

ul. Długosza i Mariacka  [15.00 - Koronka do Miłosiedzia Bożego]

 

16.00 - 17.30

Grupy i wspólnoty parafialne

 

17.30

Msza św. i nabożeństwo majowe do NMP - zakończenie Jerycha

 

»
225
1
0
6 maja 2018 »

Świeccy Kościoła Sandomierskiego obchodzili jubileusz 200-lecia diecezji.

Pośród inicjatyw i celebracji związanych z 200-leciem powstania Diecezji Sandomierskiej, nie mogło zabraknąć jubileuszu wiernych świeckich.

Rozpoczęła go Msza św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego z Torunia, który przed laty współpracował na misjach w Zambii z pochodzącym z terenu Diecezji Sandomierskiej kardynałem Adamem Kozłowieckim, SJ. Eucharystię koncelebrował bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z licznymi duszpasterzami. Na wspólnej modlitwie zebrali się parlamentarzyści, samorządowcy, członkowie stowarzyszeń, ruchów katolickich i dekanalnych zespołów synodalnych oraz wielu świeckich z terenu całej diecezji.

– Kontynuując jubileuszową refleksję nad tym skąd przybywamy i dokąd idziemy, odkrywamy, że jesteśmy Ludem Bożym – Kościołem. Świeccy stanowią w nim zdecydowaną większość. Mają swoją misję, która nie jest peryferyczna lecz centralna. Dlatego, parafrazując słowa Ojca św. Franciszka, nie wymagają kapłanów – pilotów, zarządzających wszystkimi przestrzeniami ich życia. Potrzebują natomiast kapłanów – pasterzy, którzy uznają ich godność, charyzmaty i kompetencje. Mamy mocą Chrystusa Zmartwychwstałego wspólnie kontynuować dzieło apostolskie pokoleń, które nas poprzedziły – mówił bp Nitkiewicz na początku Mszy św.

Bp Józef Szamocki powiedział w homilii, że w dzieje diecezji wpisane są znaki obecności Zmartwychwstałego Chrystusa. – Objawiła się tu na tych ziemiach moc i świętość Jezusa w życiu konkretnych wiernych. Nasze dziękczynienie jest łaską chwili, w której pragniemy dotknąć we wspólnocie żywą wiarę, tych, co ją na przestrzeni dziejów tworzyli oraz zaradzić problemom, które wspólnota diecezjalna przeżywa dzisiaj – podkreślił kaznodzieja. Mówiąc o wyzwaniach przed jakimi stają wierni świeccy i duchowni wobec liberalizującego świata, podkreślał konieczność pełnego zawierzenia Jezusowi. – Nie chciejmy, by kapłani i wierni kształtowali wizerunek wspólnoty Kościoła, jako pracownicy zakopujący rów, który dzieli drzwi świątyni od wiernych obok przechodzących. Można ten rów zapełnić nowinkami, wygodnymi ławkami, ułatwieniami w sprawowaniu sakramentów, tylko wtedy pod koniec, kiedy ów symboliczny rów zostanie wypełniony i ludzie z radością wejdą spełnić swoje pragnienia, nie znajdą już dekalogu, tabernakulum, konfesjonału, a może i chrzcielnicy. Pytanie Jezusa, czy chcemy odejść dotyczy wierności tego, co przejęliśmy i czym żyli nasi przodkowie. Odpowiedź jest jedna. Do kogo pójdziemy rozwiązać nasze problemy, wiedząc, że jest przed nami ten wyjątkowy horyzont życia. Największym cudem jest cud zawierzenia Jezusowi. Ono sprawi, iż przez kolejne wieki duchowi kalecy i martwi w ciemnościach grzechu, napełnieni Duchem Zmartwychwstałego ożyją, pisząc dzieje diecezji – zauważył bp J. Szamocki.

Po Mszy św. miała miejsce konferencja na temat roli świeckich. W pierwszym wystąpieniu, historyk i regionalista dr Roman Chyła mówił o apostolacie katolików świeckich na przestrzeni 200 lat Diecezji Sandomierskiej. – W momencie powstawania diecezji aktywność laikatu napotykała na rozliczne trudności. Był to czas zaborów i działania okupujących Polskę mocarstw miały na celu skłócenie lokalnych społeczności. Dzięki nauce papieży Leona XIII i Piusa XI wzrosło zrozumienie roli katolików świeckich. Rozwinęły się bractwa, sodalicje i organizacje np.: Krucjata Eucharystyczna czy Stowarzyszenie Robotników Katolickich. Dnia 1 września 1932 r. zostaje oficjalnie powołana Akcja Katolicka w Diecezji Sandomierskiej. W okresie międzywojennym możemy zaobserwować ponadto liczne inicjatywy o charakterze edukacyjnym, szczególnie na rzecz ludu wiejskiego. Po 1945 r. Kościół stał się dla nowej władzy wrogiem numer jeden. W związku z tym, działalność katolików świeckich została mocno ograniczona. Sobór Watykański II oraz zwołany przez św. Jana Pawła II synod biskupów na temat świeckich i jego adhortacja apostolska „Christifideles laici” wytyczyły nowe perspektywy. Ich realizacji sprzyjał upadek systemu komunistycznego. W 1995 r. odradzają się struktury Akcji Katolickiej, a następnie powstaje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz inne wspólnoty i grupy duszpasterskie – mówił Roman Chyła.

W drugim wystąpieniu, redaktor naczelny i prezes KAI – Marcin Przeciszewski, skoncentrował się na zadaniach i roli katolików świeckich we współczesnym świecie. Określając specyfikę ich misji podkreślił: – Świeccy – w odróżnieniu od kapłanów – nie są powołani do sprawowania sakramentów, czy uroczystego przepowiadania Słowa Bożego. Ktoś mądrze powiedział, że jednym z problemów dzisiejszego Kościoła jest to, że świeccy próbują zastępować kapłanów, natomiast księża zbytnio pragną upodobnić się do świeckich. Czyli, jak zauważa Ojciec św. Franciszek, grozi nam niebezpieczna klerykalizacja świeckich i zeświecczenie kapłanów. W takiej sytuacji księża mogą zagubić tożsamość kapłańską, natomiast świeccy nie odkryją specyfiki swego powołania. A powołanie świeckich wcale nie jest mniej wymagające od powołania kapłańskiego. Ja osobiście czuję się powołany przez Chrystusa właśnie jako świecki i tej drogi nigdy nie zamieniłbym na inną. Dlaczego? A to dlatego, że bardzo interesuje mnie praca na rzecz świata i społeczeństwa. A rola świeckich jest właśnie taka: jest nią przepajanie otaczającej nas przestrzeni świeckiej wartościami Ewangelii. Nie możemy więc od świata odwracać się plecami i uciekać do bezpiecznej zakrystii. Świat został powierzony nam katolikom świeckim, jako zadanie do wypełnienia – podkreślał. – Działalność na rzecz społeczeństwa prowadzona po katolicku nie musi mieć wcale znamion „konfesyjności” i nie musi jej towarzyszyć żadna pobożna retoryka. Jej podstawowym zadaniem jest obrona godności i praw osoby ludzkiej, jako najwyższego dobra w porządku doczesnym i tworzenie takich struktur życia społecznego, które to zagwarantują. A służy temu konkretnie troska o: budowanie kultury życia, w przeciwieństwie do „cywilizacji śmierci”, troska o prawa człowieka, troska o dobro wspólne, o pokój, czyli o międzynarodowe pojednanie i troska o rodzinę – dodał Marcin Przeciszewski. Spotkaniu towarzyszyły pieśni patriotyczne i religijne.

Ks. Tomasz Lis

»
955
13
0
21 kwietnia 2018 »

ZAWIADOMIENIE o nie rozstrzygnięciu postępowania prowadzonego w trybie zasady konkurencyjności na wyłonienie wykonawcy prac konserwatorskich w projekcie

pn. „Konserwacja wnętrz korpusu nawowego perły wczesnogotyckiej architektury sakralnej – Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu” nr POIS.08.01.00-00-0001/17

w ramach działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury,
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020

»
414
0
0
20 marca 2018 »

ZAPYTANIE OFERTOWE na wykonanie prac konserwatorskich

ZAPYTANIE OFERTOWE

Rzymskokatolicka Parafia Katedralna pw. Narodzenia NMP w Sandomierzu, zaprasza do złożenia oferty na wykonanie prac konserwatorskich we wnętrzu Bazyliki Katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Sandomierzu.

Zadania realizowane jest w ramach projektu pn. „Konserwacja wnętrz korpusu nawowego perły wczesnogotyckiej architektury sakralnej – Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu”.

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, działanie 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.

»
493
0
0
23 lutego 2018 »

Informacje o nabożeństwach Wielkiego Postu

W okresie Wielkiego Postu w Bazylice Katedralnej:

- Gorzkie Żale w niedziele o godz. 16.00 i Msza św. o godz. 17.00;

- Droga Krzyżowa w piątki o godz. 17.00 i po nabożeństwie Msza św.

W parafiach sandomierskich odbywają się Stacyjne Drogi Krzyżowe:

- 16.02.2018 - piątek po Środzie Popielcowej w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego;

- 23.02.2018 - piątek po I Niedz. W. Postu w parafii katedralnej Narodzenia NMP;

- 02.03.2018 - piątek po II Niedz. W. Postu w parafii Chrystusa Króla;

- 09.03.2018 - piątek po III Niedz. W. Postu w parafii Nawrócenia Św. Pawła;

- 16.03.2018 - piątek po IV Niedz. W. Postu w parafii Matki Bożej Królowej Polski;

- 23.03.2018 - piątek po V Niedz. W. Postu w parafii Św. Józefa.

Sandomierska Droga Krzyżowa będzie w sobotę 24.03.2018 r. z kościoła pw. Św. Józefa - po nabożeństwie do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00 - do parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego ulicami: Ogrodowa, Słowackiego, Armii Krajowej, Cieśli, Maciejowskiego, Ożarowską.

»
369
1
0
18 lutego 2018 »

Powrócił w nowym blasku

 

Po gruntownej renowacji powrócił do Bazyliki katedralnej w Sandomierzu obraz „Wysadzenie zamku sandomierskiego przez Szwedów” autorstwa Karola de Prevot.

Obraz stanowi część serii obrazów z cyklu „Martyrologium Romanum” stanowiących 16 monumentalnych obrazów na płótnie umieszczonych na ścianach bocznych sandomierskiej katedry. Obraz namalował w latach 1708 – 1737 r. włoski malarz Karol de Prevot.

Podjęcie prac związanych z konserwacją było konieczne ze względu na zły stan techniczny obrazu olejnego na płótnie oraz zniszczenia spowodowane nieestetycznie wykonanymi zabiegami renowacyjnymi.

Konserwacja obrazu jest częścią podejmowanych prac konserwatorskich i renowacyjnych mających na celu przywrócenie piękna perły architektury sakralnej, jaką jest Bazylika katedralna w Sandomierzu.

Prace konserwatorskie przeprowadziła pracownia konserwatorska Eweliny i Marcina Gruszczyńskich z Rzeszowa.

- Stan obrazu wymagał gruntownej konserwacji. Najpierw lico obrazu zostało gruntownie oczyszczone z brudu oraz warstw werniksu i retuszy olejnych. Podczas prac konserwatorskich usunięto kruszące się wtórne kity kredowe, uzupełniono ubytki zaprawy i pokryto lico obrazu warstwą werniksu retuszerskiego. Dół obrazu był bardzo mocno przetarty i warstwa malarska zachowała się tam w kilku procentach. Podczas prac konserwatorskich usunięto poprzednie scalenia kolorystyczne obrazu i zostały wykonane nowe. Ubytki warstwy malarskiej scalono kolorystycznie, metodą punktową, nakładając farbę laserunkowo, w kilku warstwach, w charakterze oryginalnego malowidła – wyjaśniała Ewelina Gruszczyńska. – Skonstruowaliśmy także specjalne krosna aluminiowo-drewnaiane, które nie odkształcają się i dają efekt stałego napięcia obrazu. Pozwolą one na to, aby obraz nie ulegał deformacji – dodał Marcin Gruszczyński.

Obraz przedstawia moment wysadzenia zamku sandomierskiego przez Szwedów w 1656 r. Nad rozpadającą się budowlą widać wyrzucone w górę ciała ofiar wybuchu. Na jej tle unosi się w powietrzu szlachcic na białym koniu trzymający w ręku szablę. Motyw ten upamiętnił Henryk Sienkiewicz w Potopie, wkładając w usta pana Zagłoby wypowiedź: „A nas będzie Najświętsza Panna sekundowała, jako pana Bobolę w Sandomierzu, którego prochy na drugą stronę Wisły razem z koniem przerzuciły, a dlatego mu nic. Obejrzał się, gdzie jest, i zaraz na obiad do księdza trafił”.

- Obraz malowany jest sprawnie, swobodnie, wręcz szkicowo. Tylko niektóre fragmenty obrazu, jak scena centralna z widokiem wybuchu, potraktowana jest bardziej studyjnie, a postaci odmalowane z dużą precyzją i dbałością o szczegóły. Przemyślana kompozycja, kolorystyka miejscami mocno zgaszona i ciemna a miejscami żywa i jasna, swobodny sposób malowania wskazują na wysoko wykwalifikowanego autora, takim był zapewne Karol de Prevot – podkreślają konserwatorzy.

Odnowiony obraz można oglądać na ścianie zachodniej nawy północnej Bazyliki katedralnej.

Koszt prac konserwatorskich poniesionych przez parafię katedralną został dofinansowany przez Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach.

Ks. Tomasz Lis

»
583
4
0
17 listopada 2017 »
Wszystkich rekordów: 68

Parafia Katedralna pw. Najświetszej Maryi Panny

ul. Katedralna 1 27-600 Sandomierz tel. (+48) 603 204 001 2019 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Liturgia:

ND 7:00; 9:00: 10:30; 12:00; 17:30,
w czasie wakacji nie ma Mszy św. o godz. 12:00

czytaj więcej...

projektowanie, design, stron www szczecin, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne