Aktualności

Aktualności 18 grudnia 2019 wyświetleń: 657

Zakończenie renowacji Bazyliki katedralnej w Sandomierzu

18 grudnia odbyła się w Sandomierzu konferencja wieńcząca drugi etap prac konserwatorskich w Bazylice katedralnej. Wśród jej uczestników byli obecni biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Konferencji Episkopatu Polski, bp prof. Michał Janocha, burmistrz Sandomierza, konserwatorzy zabytków, historycy sztuki, nauczyciele i młodzież.

Otwierając konferencję, bp Krzysztof Nitkiewicz zauważył, że sandomierska katedra stanowi centrum życia lokalnego Kościoła, a zarazem bezcenne dziedzictwo całego Narodu. Stąd prace konserwatorskie mają zawsze wymiar funkcjonalny i symboliczny.

Bp prof. Michał Janocha mówił o różnym podejściu do sztuki sakralnej w dziejach chrześcijaństwa, natomiast Roland Róg – kierownik i wykonawca generalny prac konserwatorskich w katedrze, przedstawił ich harmonogram i przebieg.

Na zakończenie konferencji, ks. prał. Zygmunt Gil poinformował o dalszych planach prac konserwatorskich.

Przeprowadzone działania konserwatorskie obejmowały zabezpieczenie dekoracji malarskich oraz elementów kamiennych na sklepieniu nawy głównej i naw bocznych bazyliki. Równolegle prowadzono prace przy kamiennych żebrach, łukach i filarach.

 

aktualizowano: 2019-12-18
Wszystkich rekordów:

Parafia Katedralna pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

ul. Katedralna 1 27-600 Sandomierz tel. 603 159 062 2022 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Liturgia:

ND 7:00; 9:00: 10:30; 12:00; 17:30,
w czasie wakacji nie ma Mszy św. o godz. 12:00

czytaj więcej...

projektowanie, design, stron www szczecin, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne