Aktualności

Aktualności 4 sierpnia 2014 wyświetleń: 2349

Z Maryją do Jezusa

ks. Tomasz Lis

Już po raz trzydziesty pierwszy na pątnicze trasy wyruszyła Piesza Pielgrzymka Diecezji Sandomierskiej na Jasną Górę. W czterech kolumnach do Częstochowy pielgrzymuje ponad 2 tys. pątników.

Diecezjalna pielgrzymka wędruje w czterech kolumnach: janowskiej, stalowowolskiej, ostrowieckiej i sandomierskiej. Mottem wspólnego pielgrzymowania jest hasło „Z Maryją do Jezusa”. Jako pierwsi na szlak wyruszyli pielgrzymi z Janowa Lubelskiego. W dwu grupach wędruje ponad 300 pątników, którym przewodzi ks. Sławomir Machowski.

Dnia 4 sierpnia na pielgrzymkowe trasy wyruszyły kolejne kolumny z Sandomierza, Ostrowca i Stalowej Woli.

Wraz z pielgrzymami na trasę wyruszył bp Krzysztof Nitkiewicz, który przewodniczył Mszy świętej w bazylice katedralnej w Sandomierzu, gdzie zgromadzili się janowscy pielgrzymi oraz rozpoczynający swoje wędrowanie pątnicy z grupy sandomierskiej.

Podczas homilii biskup wskazał na wartość trudów, które podejmują pielgrzymi oraz wartość świadectwa ich wiary. – Wyruszając na pielgrzymkę czujemy potrzebę duchowego odrodzenia poprzez Słowo Boże, ponoszony trud czy troskę o bliźniego. Codzienne wędrowanie będzie wspaniałą okazją do wyrażenia naszej miłości, życzliwości i zatroskania o innych. Poprzez proste gesty podania wody, podzielenia się posiłkiem czy wsparcia w pielgrzymim trudzie będziemy stawać się ewangelicznymi świadkami - mówił do pielgrzymów bp Krzysztof Nitkiewicz.

Po pielgrzymim szlaku sandomierskich pątników prowadzi ks. Rafał Cudziło oraz ks. Marcin Grzyb. - W tej kolumnie idzie blisko 400 pielgrzymów w trzech grupach: sandomierskiej, połaniecko-staszowskiej i koprzywnicko-klimontowskiej. Każdy rusza z osobistymi intencjami i sprawami, które pragnie zanieść przed maryjne oblicze. Wspólną intencją jest dziękczynienie Bogu za wiele łask, które otrzymaliśmy. Modlimy się o dobre przygotowanie do Światowych Dni Młodych w Krakowie, oraz o dobre przeżycie Diecezjalnych Dni Młodych, które już we wrześniu odbędą się w Sandomierzu. Pielgrzymka, jako swego rodzaju rekolekcje w drodze ma stać się czasem osobistego przybliżenia się i zjednoczenia z Bogiem poprzez modlitwę i pokutny trud. Ma rozbudzić naszą pobożność Maryjną i zaufanie Bogu – podkreślał ks. Rafał Cudziło.

Tego samego dnia wczesnym rankiem po Mszy świętej w bazylice konkatedralnej pw. Matki Bożej Królowej Polski na pątniczą trasę wyruszyła grupa stalowowolska. Jest to najliczniejsza kolumna licząca ponad tysiąc osób i idąca w sześciu grupach: Urszula, Jadwiga, Barbara, Michał, Wincenty oraz łączona Jolanta-Florian. Ta kolumna ma do pokonania blisko 270 km trasy. Pośród pielgrzymów przeważają osoby młode ale wędrują zasłużeni pielgrzymi i całe rodziny.

Kolumna ostrowiecka składa się z dwu grup, które wyruszały: złota z parafii pw. św. Michała Archanioła, a błękitna z kościoła pw. Matki Bożej Saletyńskiej. Razem ostrowiecka pielgrzymka liczy blisko 200 pielgrzymów i jest prowadzona przez ks. Rafała Kułagę.

W pielgrzymce uczestniczą kapłani, klerycy, siostry zakonne oraz grupy muzyczne, kwatermistrzowskie i medyczne.....

Pielgrzymom zdążającym na Jasną Górę w wielu parafiach diecezji będą towarzyszyć pielgrzymi duchowi poprzez modlitwę i pamięć. W niektórych parafiach każdego wieczoru duchowi pielgrzymi będą się gromadzić na wieczornych Apelach Jasnogórskich w łączności z pątnikami na trasie wędrowania.

Wszystkie cztery kolumny, 12 sierpnia spotkają się przed Częstochową, aby razem wkroczyć do jasnogórskiego sanktuarium i pokłonić się Jasnogórskiej Królowej Polski. Podczas Mszy świętej o godz. 10:30 podziękują za pielgrzymi trud i złożą swoje pątnicze intencje.

Msza św. w Bazylice Katedralnej. Msza św. w Bazylice Katedralnej.
Pielgrzymkowa Schola.
Pielgrzymkowa Schola.
Uczestnicy Mszy św.
Uczestnicy Mszy św.
Księża pielgrzymi w koncelebrze.
Księża pielgrzymi w koncelebrze.
Odważny pielgrzym.
Odważny pielgrzym.
► więcej
aktualizowano: 2014-08-04
Wszystkich rekordów:

Parafia Katedralna pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

ul. Katedralna 1 27-600 Sandomierz tel. 603 159 062 2023 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Liturgia:

ND 7:00; 9:00: 10:30; 12:30; 17:30,
w czasie wakacji nie ma Mszy św. o godz. 12:30

czytaj więcej...

projektowanie, design, stron www szczecin, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne