Aktualności

Aktualności 24 października 2020 wyświetleń: 462

Pamiętajmy o zmarłych - wypominki

Jedną z form pomocy zmarłym jest praktykowana od wieków modlitwa wspólnotowa, zwana WYPOMINKAMI, która pomaga skrócić męki czyśćcowe.

 

Kartki na których wypisujemy zmarłych można zabrać z kościoła lub z kancelarii, bądź wydrukować, pobierając plik umieszczony na dole strony. Kartki z wypominkami prosimy przynosić do zakrystii lub kancelarii parafialnej.

Nasi bliscy zmarli zasługują na pamięć w modlitwie

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas pamięci o zmarłych. Odwiedzamy ich groby, zapalamy znicze, kładziemy kwiaty. Najważniejszą formą pamięci jest jednak modlitwa. Pięknym zwyczajem jest wyczytywanie imion i nazwisk naszych bliskich zmarłych, których polecamy modlitwie Kościoła. Każde imię to osobna historia, niepowtarzalny ludzki los. Modląc się za zmarłych, dziękujemy za ich życie, za dobro, które wnieśli, prosimy o przebaczenie ich grzechów, błagamy o dar nieba. My też kiedyś będziemy potrzebowali takiej modlitwy.

Najbardziej wartościową modlitwą za zmarłych jest Msza św. „Ofiara eucharystyczna jest także składana za wiernych zmarłych w Chrystusie, którzy jeszcze nie zostali całkowicie oczyszczeni, by mogli wejść do światłości i pokoju Chrystusa" (Katechizm Kościoła Katolickiego). Czy w minionym roku, z racji rocznicy śmierci lub urodzin, była odprawiana Msza św. za Twoich bliskich?

„Modlimy się za wszystkich, którzy odeszli przed nami. Wierzymy, że wielką korzyść odniosą dusze, za które modlimy się, podczas gdy na ołtarzu jest obecna święta i wzniosła ofiara... Przedstawiając Bogu nasze błagania za tych, którzy już zasnęli, nawet jeśli byli grzesznikami... przedstawiamy Chrystusa ofiarowanego za nasze grzechy; dzięki Niemu Bóg, przyjaciel ludzi, okazuje się łaskawy dla nich i dla nas". Św. Cyryl Jerozolimski

aktualizowano: 2020-10-24
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: