Aktualności

Aktualności 1 grudnia 2020 wyświetleń: 319

Msza święta roratnia

Rorate caeli desuper” (Spuśćcie rosę niebiosa) to słowa proroka Izajasza, od których pochodzi nazwa Mszy świętych roratnich odprawianych w czasie adwentu.

Rorata to Msza św. odprawiana ku czci Maryi, którą symbolizuje postawiona w pobliżu ołtarza biała świeca z niebieską wstążką. Roraty odprawiane są przez cały Adwent w dniach powszednich. Dlaczego o świcie? Tak wczesna pora ma świadczyć o naszym nieustannym czuwaniu, by nie przegapić momentu przyjścia na świat Bożego Dzieciątka.

Ciemności, które są obecne na początku każdej Mszy roratniej to symbol świata, który oczekuje na przyjście Jezusa – Światłości. Pierwszym światłem rozpraszającym te ciemności jest roratka, czyli świeca symbolizująca Niepokalaną. Ta świeca niesie płomień, jak Maryja nosiła w swym łonie Światłość – Jezusa. Pragnienie uczestniczenia w tym oczekiwaniu Maryi na narodziny Jezusa wyraża się wśród uczestników rorat przez przynoszone lampiony. Każdy niesie światło, bo pragnie, aby Jezus był obecny w jego życiu, aby rozświetlał drogi osobistych wyborów, aby uczestniczył w ludzkiej codzienności z jej radościami i troskami.

W Bazylice Katedranej Msze święte roratnie odprawiane są codziennie w dni powszednie (czyli z wyjątkiem niedziel i Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP) o godz. 6.30; w kaplicy w Koćmierzowie - w poniedziełek, środę i sobotę o godz. 19.00.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

aktualizowano: 2020-12-01
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: