Aktualności

RSS

Nauka sprzed dwu wieków

 

ks. Tomasz Lis

W sandomierskiej katedrze podczas renowacji bocznego ołtarza poświęconego bł. Wincentemu Kadłubkowi natrafiono na dwie zapisane karty z tekstem z XVIII w.

Przystąpiono do kolejnego etapu renowacji sandomierskiej katedry. Dzięki środkom uzyskanym od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pomocy Urzędu Miasta Sandomierza oraz wkładowi własnemu parafii zostanie odrestaurowany kolejny ołtarz boczny poświęcony bł. Wincentemu Kadłubkowi. Podczas prac demontażowych i przygotowawczych do renowacji za mensą ołtarzową znaleziono zapisane dwie karty papieru z wykaligrafowanym tekstem. – Podczas pierwszego etapu prac musieliśmy dokonać demontażu nastawy ołtarzowej, która została przewieziona do pracowni, aby być odpowiednio zakonserwowana i odnowiona. Na miejscu pozostał cokół ołtarza, gdyż posiada mocne mocowanie do podłoża. Ta cześć będzie poddana konserwacji na miejscu. Po odsłonięciu dolnej części ołtarza znaleźliśmy dwie karty papierowe z wyraźnie zachowanym napisem. Tytuł tekstu brzmi „Nauka moralna na pierwszą klasę”, jej autorem jest Feliks Rogowski i datowana jest na rok 1785 r. – wyjaśnił Marcin Gruszczyński, konserwator zabytków, prowadzący prace w katedrze.

Po demontażu nastawy ołtarzowej na ścianie filaru ukazała się dekoracja malarska, która tematycznie powiązana jest z innymi dekoracjami odkrytymi za innymi ołtarzami. – Te dekoracje zapewne stanowiły dopełnienie dekoracji dawnych ołtarzy, ich formy rzeźbiarskiej i struktury całego ołtarza. Za tym ołtarzem zachowały się także fragmenty dwu rzeźbionych liści z zieloną polichromią, co wskazuje, że w ten pejzaż wkomponowana była wić roślinna, która dopełniała wystrój ołtarza – dodaje konserwator.

W samej pracowni konserwatorskiej podczas wstępnych prac okazało się, że obecny obraz bł. Wincentego został namalowany na już istniejącym starszym malowidle.

Same karty zostały przekazane do Muzeum Diecezjalnego, gdzie poddano jest zabiegom odgrzybiającym, zabezpieczającym i konserwatorskim. Został także odczytany tekst, który zapisany został w pięknej starej polszczyźnie. Tekst ma formę poetycką z przesłaniem nauki moralnej.

Nauka moralna na pierwszą klasę

Całe lato pracuj aby zimy niedożda ta się z ilości i ciężkości ludzkiej, by głodni byli gdyby nie posiadali. Bez pracy zaś nic do nas samo nie przyjdzie. Porada, który pola nie zasila żniwa z niego nie zbira

Ciężka tego bida, kto do niej nie przykłada się. Ciężka tego bidota, kto się do pracy nie dołoży.

Znalezisko nie wpłynęło na realizację całego przedsięwzięcia. Prace konserwatorskie są obecnie kontynuowane a ich zakończenie planowane jest na 31 października.

»
1350
3
0
21 maja 2014 »

Koćmierzów i Zawisełcze bezpieczne

Poziom wody na rzece Koprzywiance znacznie opada. Nie stanowi już zagrożenia dla świeżo, przed kulminacują falą poprawianego i nadsypanego, mocno nasiąkniętego, wału przy moście w Andruszkowicach. Mieszkańcy Koćmierzowa i Zawisełcza odetchnęli z ulgą.

»
1287
1
0
21 maja 2014 »

Wielka woda w Sandomierzu

Do Sandomierza dociera kulminacyjna fala powodziowa. Szczególną obawę przed powodzią przeżywają mieszkańcy wioski Koćmierzów i Zawisełcze, położone w pobliżu Sandomierza w widłach rzeki Wisły i Koprzywianki, na terenie Gminy Samborzec. W opinii mieszkańców wał na Koprzywiance przy moście w Adruszkowicach, remontowany i podwyższony przed kilkoma dniami jest rozmiękczony i może nie wytrzymać uderzenia wysokiej fali, która spodziewana jest w godzinach nocnych z niedzieli na poniedziałek - z 18 na 19 maja 2014 r.

Wójt Gminy Samborzec, w dniu 18 maja br. wydał Komunikat Alarmowy, w którym m.in. zapowiedział możliwość ewakuacji mieszkańców zagrożonych powodzią wiosek do Szkoły Podstawowej w Złotej i Zespołu Szkół w Samborcu.  

»
1413
6
0
18 maja 2014 »

Ołtarz Bł. Wincentego Kadłubka w konserwacji

Kolejny ołtarz z bazyliki katedralnej w Sandomierzu zostanie w roku bieżącym poddany kompleksowej konserwacji.

»
2351
1
0
11 maja 2014 »
Wszystkich rekordów: 114
«, powrót 1 2 3 ... 9 10 11 Skocz do:

Parafia Katedralna pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

ul. Katedralna 1 27-600 Sandomierz tel. 603 159 062 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Liturgia:

ND 7:00; 9:00: 10:30; 12:30; 17:30,
w czasie wakacji nie ma Mszy św. o godz. 12:30

czytaj więcej...

projektowanie, design, stron www szczecin, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne